Matematyka dla dzieci 4-15 lat Matplaneta

O kursie

Zajęcia pozalekcyjne z matematyki dla dzieci 4-15 lat.
Program zajęć oraz metody pracy zostały opracowane w oparciu o program Math Circle profesorów Kaplanów z Uniwersytetu Harvarda. Szczegółowy program został przetłumaczony i dostosowany do polskich warunków oraz wymagań naszych uczniów.

Matematyka-dzięki amerykańskiej metodzie umożliwia zrozumienie matematyki dzieciom z trudnościami oraz rozwój umiejętności dzieci utalentowanych matematycznie.

Wyciągarka-autorski program skierowany do uczniów klas IV-VII wspomagający zrozumienie szkolnej matematyki.
Kurs Ósmoklasisty-kompleksowe przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty wzbogacone o zadania logiczne, których brakuje w programach szkolnych.

Nasze zasady nauczania
ważny jest problem
nie ma współzawodnictwa
nie ma zadań na czas
każdy ma prawo wybrać swoją drogę prowadzącą do rozwiązania problemu
uczymy myślenia a nie testów
każdy jest wysłuchany, ponieważ liczy się proces myślowy

Zajęcia w
Matplanecie mają pewne nienaruszalne zasady:

PRZEJDŹ DO ZAPISÓW

Zajęcia rozpoczynają się od zadania praktycznego problemu, na który odpowiedź może dać matematyka. Problem jest analizowany w grupie, a dzieci same mają dojść do sposobu rozwiązania go.

Dzieci dyskutując uczą się od siebie i podążają za dziecięcą logiką, dzięki czemu łatwiej jest im zrozumieć poszczególne zagadnienia. Nauczyciel nie wykłada im przedmiotu zgodnie z logiką dorosłego, ale moderuje grupę pilnując prawidłowości uzyskiwanych wniosków.

Prowadzący wspomaga również matematyczny zapis uzyskiwanego rozwiązania, dzięki czemu dzieci uczą się tego zapisu i w jaki sposób ułatwia one wyrażenie rozwiązania problemu. Zapis i operacje matematyczne nie są jednak celem, a tylko narzędziem w rozwiązaniu.

Dzięki temu podejściu potrafimy z dziećmi intuicyjnie przerobić zagadnienia, które w szkole pojawią się dużo później (nota bene, kiedy dziecko zatraci już intuicję…). Kształcimy myślenie, samodzielne identyfikowanie prawideł rządzących liczbami i zjawiskami, dzięki czemu poszerzamy horyzonty i powodujemy przyswajanie naturalnych mechanizmów „wiem, jak się nad tym zastanowić”, „wiem jak zadać pytanie” itp.

Jakie są rezultaty? Dzieci, które rozpoczynały naukę u nas mając kiepskie oceny w szkole, w ciągu semestru potrafiły wybić się na prymusów z matematyki. W wielu dzieciach zidentyfikowaliśmy prawdziwe talenty matematyczne, dzięki którym odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach matematycznych.

Posiadamy własne scenariusze zajęć dla każdej grupy wiekowej, które są na bieżąco aktualizowane i modyfikowane na podstawie informacji zwrotnej od naszych uczniów, nauczycieli i metodyków.

poziom Fermat - grupy przedszkolne
Zadania logiczne, ułamki zwykłe, pieniądze, figury, ciągi liczb
poziom Pitagoras - dzieci w wieku 8-9 lat
rachunek prawdopodobieństwa, parkietaż, wielokaty, nieskorczonosé, teoria liczb
poziom Gauss - dzieci w wieku 12-13 lat
twierdzenie Pitagorasa, ułamki okresowe, liczby zespolone, prawdopodobieństwo
poziom Pascal - dzieci w wieku 6-7 lat
liczby pierwsze, kombinatoryka, bryły, logika, trójkąt Pascala, miary
poziom Euler - dzieci w wieku 10-11 lat
grafy, kodowanie, teoria gier, metody mnożenia, arytmetyka modulo

Przykładowe tematy poruszane w poszczególnych grupach:

PRZEJDŹ DO ZAPISÓW
Image link

Zapisy na kurs

Przejdź do zapisów